(péntek) : Előre is bocs' mindenkitől! - de jelenleg egy kísérletet kívánnék végrehajtani! - azért írom azt, amit ! Gondolom, (- aki szeret olvasni, vagy szokott -) megtapasztalta, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy egy könyvet milyen betűtnagysággal nyomtak. (állítottak elő) - most szót sem arról, hogy csak úgy "kapásból" (fejből) meg tudnám-e határozni azt, hogy mi is az a betű? ( Bár, ott a Google,vagy inkább a lexikon )- és gondolom, naponta (?) ott van előttünk a számítógépben is, - a betűtípus és a betűnagyság. ( Engem pl. "kellően tud zavarni", ha valaki nem az "Ariel" (?) féle betűket használja a levelezésében. (e-mail) -de ez nem tartozik most ide... ( mondásom : a "polihisztorok kora lejárt! " - magam is úgy másolom most a következőket ) Betűnagyság = brillant / gyémánt / gyöngy/ nonpareille/ kolonel / petit / borgisz / garmond / cicero / mittel/ tercia/ text/ két ciceró - a betűnagyságot pontokban adják meg (!) - [= Didot-rendszerű tipográfiai pontok ] 1 pont = 0,3759 mm. Így aztán a brillant (legkisebb) = 3 pont - a két ciceró (legnagyobb) = 24 pont ( Az ennél nagyobbakat általában ciceró-egységekben adják meg.) - További érdekességek a lexikonban. [A betű = a beszédhang írott jegye; tágabb értelemben az összes nem képszerű írásjel. > lásd ehhez még : írás ] - Talán legyen ennyi a kísérletem ! ( = a későbbiekben majd megnézem, hogy ezzel a kis "szösszenetemmel" a Goggleban (- ben ?) .. sikerül-e "előre" kerülnöm ?- értsd = hogy legalább az első oldalra kerül-e mindez, vagy valahová hátrább ?- majd elválik! ) - hangsúlyozom : nem "egoizmus" , hanem kísérlet - részemről.
.... szóval, ( jaj nekem!) - talán nem is jól kezdtem az előbb ? Mert más dolog a betűnagyság és más dolog a betűtípus ! - ( de az utóbbit most nem írom ide ) - ...szóval: olvasom Bodor Ádám : A börtön szaga c. - válaszok Balla Zsófia kérdéseire c.könyvet amit Walbaum (!) betűtípusból szedtek (!) - ( a betűnagysága eléggé "kicsi" - tán' borgisz, vagy petit ?- "kínlódom vele" ! - vagy "szenvedek" tőle - stb. Ajánlat : Bodor Ádám : Sinistra körzet és Az érsek látogatása c. könyvek elolvasása ! - ill. a Wiki-ben megnézni, ki is Bodor Ádám ? ) - Ennyi ! Vége ! Ende.
.... remélem "vágja" mindenki, ha péntek.... akkor >>> http://nol.hu/cikk/474085/ és ha már oda kattintottál, ne feledd ezt sem ! >>> - http://nol.hu/infografika/cikk/473287/ Jut eszembe : "csak" Budapest ünnepi kivilágítása kb. 100 millió HUF ! - tegnapi hír, hogy valamilyen áram (fogyasztási) csúcsot döntöttünk! - Kb. egy "kisváros" (40 ezer fő?) - napi fogyasztásával többet ! - Így aztán (ezután) majd gyorsan kapcsoljad ki a PC-t !!! - ( ha eddig eljutottál az olvasással,- még folytasd egy kis ideig...)
.... Mivel megígértem (?) - közlöm a "csin" és a "csintalan" szavainkról azt, amit (meg) én tudok ! Kösz' akik magánszorgalomból "kínlódtak" ezzel ! nem kellett volna ! [- ajánlom a tegnapi kommentben elolvasni @m válaszát is ! ] - Ill. mai gondolatom : Krisztus (Jézus) mellett a kereszten 2 lator (!) is volt,- az ő nevük ?- (Persze, napjainkban ott a Google ! - de én ezt is könyvből tudtam meg ! - pl. Tamási Áron : Zeng a magosság (!) - (válogatás) - illetve Bulgakov : Mester és Margarita c. könyvben (= az egyik lator) stb. - ( Ennél jobban nem bonyolítom ! - bár nekem (anno) az író és a fordító - "szereztek" kellemetlen "perceket" - azzal, hogy Gesmas és Gestas ( = volt-e a bal oldali lator ?) - stb.
A csin - eredeti értelme 'rend,mód' volt, ezért jelentett a csinos előbb rendest, takarost, később szemrevalót,szépet ; a külcsín külső tetszetőséget. Íz,csín,tűz vagyon a versbe',ha mesteri műv. (Kazinczy: Írói érdem érdem ) A csintalan korábban csak 'rendetlen' volt, aztán 'szertelen', 'féktelen' : " Üssük,üssük,itt mász a teknősbéka!" És foly a legénység csintalan játéka... (Arany : Toldi estéje) - végül kialakult mai jelentése : 'huncut', 'pajzán' - A csín 'mód' jelentésárnyalatát használjuk, ha azt mondjuk : ismeri a dolog csínját-bínját (módját,fortélyát) ; csínján bánik vele (= módjával, szépszerével) A csínyt ma már külön szónak érezzük : ravaszul kitervelt,vásott, komisz cselekedetnek értjük. X Szláv eredetű szó, rokon a csinál igével. (pl. orosz "csin" = 'rang' ; "szocsinjaty" = 'alkot' ( Na, nézd csak ! - még felismertem a cirill betűket ??? ) - stb.
[ - Itt ígérem meg @SZB38 "bloggerinának", hogy az idézett verseinek hibáit (melyeket én az általa figyelmetlenül való beírásnak gondoltam ) - többet nem "kritizálom" ! - V.ö. -én is "hűen " másoltam pl. Kölcseyt és Aranyt. [ -érdekes, Aranyt (?) - viszont pl. aranyat - ha írnám, aranyat találtam...) - "szép magyar nyelv "... ] - ( Faludy Györgynek is van valami ehhez hasonló "összehasonlítása" - később tán' pontosítom ! ]
Kösz' annak, aki eddig eljutott az olvasással.... most már kikapcsolhatod !
******[ JSZ !-t ]********** A legszebbeket ! -mindenből,-mára is ! **********